רמת קרינה מסוכנת נמצאה בשמונה פגיות

בשמונה פגיות בבתי חולים ברחבי הארץ נמצאו 34 אינקובטורים מדגם בעייתי, שנמדדה בו רמת קרינה אלקטרו־מגנטית גבוהה פי ארבעה מהמומלץ, שמסכנת את הפגים. במשרד להגנת הסביבה טוענים: “ממצאי הבדיקה הצביעו על רמות חשיפה גבוהות ובלתי סבירות, המלצנו לאסור לשימוש את הדגם הזה”. אבל במשרד הבריאות לא ממהרים להשבית אותו: “הקרינה הוגדרה כמסרטן אפשרי – ולא ודאי כמו טלפונים סלולריים”

  1. click to read

2. yediot090817

 

·לאחר הפנייה של משרד הבריאות למשרד להגנת הסביבה, הבדיקה בסורוקה בוצעה ב- 25.1.2017. מדידות השדה האלקטרו-מגנטי בכל סוגי האינקובטורים היו מתחת לסף של 4 מיליגאוס כחשיפה יממתית ממוצעת, מלבד דגם אחד (Babytherm8000) שהיו בו חריגות משמעותיות. יש לציין שמדובר על אינקובטור תוצרת גרמניה שמיוצר על פי תקני יצור מקובלים.

·התוצאות נמסרו לפגיה אך לא ניתנו הנחיות ספציפיות עד סיום הבדיקה וגיבוש מדיניות ברורה בשיתוף פעולה בין משרד הבריאות ומשרד להגנת הסביבה על פי המקובל לפי המלצות של WHO.

·במיפוי שבוצע נמצאו 34 אינקובטורים מאותו הסוג ב- 11 מרכזים רפואיים.

·המשרד הודיע לחטיבת בתי החולים בשירותי בריאות כללית ולחטיבת בתי החולים הממשלתיים. משירותי בריאות כללית נמסר שמתבצע תהליך בדיקת שדה אלקטרו – מגנטי רציפה במרכזים הרפואיים שלהם.

·מלבד הבדיקות שבוצע בהמשך לבקשת המשרד, אחד המרכזים הודיע למשרד הבריאות ב- 17.7.2017 שביצע בדיקה עצמאית. על סמך הממצאים נעשה שימוש באמצעי מיגון פיזיים שהביאו לירידה משמעותית בעוצמת השדה האלקטרו-מגנטי. כרגע המשרד בהתייעצות עם המומחים שוקל להוציא הנחיות בדבר מיגון דומה.

·פרסום משותף של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מתאריך 24.1.2011 ממליץ על הרמה המרבית של 4 מיליגאוס כחשיפה יממתית ממוצעת בסביבה שמתקיימת בה חשיפה רצופה ומתמשכת (שהוגדרה כחשיפה למשך 4 שעות ביממה לפחות במהלך 5 ימים בשבוע לפחות). עם זאת אין תקן לשימוש יעודי לאינקובטורים לא בישראל ולא במדינות המפותחות בעולם.

·בהמשך לפנייה של משרד הבריאות למשרד להגנת הסביבה, בוצעו בדיקות שדה אלקטרו-מגנטי על ידי מומחים מטעם המשרד להגנת הסביבה בארבע בתי חולים עם פגיות גדולות בנוכחות של נציגי משרד הבריאות. מדידות הקרינה בוצעו כפילוט להערכת מצב שימוש באינקובטורים בישראל. בפגיה נוספת בוצעו בדיקות עצמאיות.

חשוב לציין שקרינה אלקטרומגנטית הוגדרה על ידי IARC כמסרטן אפשרי (לעומת וודאי), באותה קטגוריה בה נמצאת קרינה מטלפונים סלולריים.

רותם אליזרע – ידיעות אחרונות

_______________________

עמותת לה”ב לא בקיאה בנושא המדובר, אך מברכת את הגורמים הבודקים את העניין למען בריאות הפגים שלנו.

כידוע, פגים עשויים לשהות בפגיות תקופות ארוכות, גם ארבעה חודשים ויותר לפעמים, ונמצאים בתקופתם הראשונה 24/7 באינקובטורים.

אנו מודעים לכך שהפגים הרכים נאלצים להחשף למגוון סוגי קרינה מבדיקות חיוניות ומבקשים מהגורמים הרלוונטים להמשיך ולבחון את תקינות האינקובטורים על מנת להפחית את סוגי הקרינה אליה נחשפים הפגים ככל הניתן.

פורסם בקטגוריה חדשות ועדכונים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.