רכיבה טיפולית לפגים

רכיבה טיפולית היא מסגרת הוליסטית רבת-השפעה שבה הרוכבים נפגשים בגירויים רב-תחומיים, אשר יכולים לקדם אותם פיזית, רגשית וחברתית. ככזו,רכיבה טיפולית יכולה לתרום רבות לפגים בעלי איחור התפתחותי

הרכיבה הטיפולית יכולה להשתלב במסגרת הטיפול בפג ולסייע בסגירת פערים כבר בגיל שנתיים וחצי-שלוש בצורה מאתגרת, מעניינת, חווייתית, מהנה ובונה – גם כשקשה.

היחסים בין הסוס לרוכבו מדהימים ויכולים לתרום במיוחד במקרים של איחור התפתחותי משום שהם מאתגרים לא רק פיזית, אלא גם רגשית וחברתית, יותר מאשר בטיפול קונבנציונלי.

הרכיבה הטיפולית מעודדת מוטיבציה, מגרה לשיתוף פעולה ומעוררת מסוגלות שלא תמיד מתגלה בתחומי טיפול אחרים.

רכיבה טיפולית יכולה לעזור לילד לשפר את כישורי המוטוריקה הגסה שלו וללמוד דרכים נכונות יותר להזיז את גופו. לעתים קרובות נובע הקושי מבעיות טונוס שרירים, הנפוצות למדי בקרב פגים, בגלל הפגיעה בקורטקס – החלק של המוח השולט על השרירים – שהיה לו פחות זמן להתפתח.

במסגרת הרכיבה הטיפולית ניתן לעזור לילד עם טונוס גבוה לשמור או להגדיל את טווח התנועה ולעזור לאלה עם טונוס נמוך לפתח שליטה בפלג הגוף העליון או הגו שלהם, על מנת שיהיה להם בסיס מוצק לתמיכה בתנועות גדולות. ולעתים יכולה הרכיבה הטיפולית אף למנוע ניתוח.

הרכיבה והגירוי התנועתי והסביבתי יכולים לעזור ולשפר את כישורי התקשורת והשימוש בפה, בשפתיים ובלשון כמו גם לביטוי הצרכים שלו.

במסגרת הרכיבה הטיפולית ניתן לעזור ברכישת “הפעולות היום-יומיות” (ADLs) הכוללים: ניהול הגוף במרחב, שיפור המוטוריקה העדינה, משחק ואינטראקציה עם אחרים. או לנהל את הקלט התחושתי (sensory input), כגון מגע, צלילים, שינוי טמפרטורה והתמצאות מרחבית.

בפאן הרגשי הרכיבה הינה רצף של התמודדויות. שכן לא פשוט להזיז סוס…

היא מצריכה ויסות, דיוק, אסרטיביות, עדינות, רגישות וכל אלה, בזכות התכונות המיוחדות של הסוס שבאים ישר לידי ביטוי בתנועתו. הסוס הוא שילוב מופלא. הוא אינו סלחן במובן שלא יוותר לנו על טעויות ואם לא נהיה מדויקים מאד לא נקבל את מבוקשנו ומצד שני הוא אינו ביקורתי בכלל ולכן הוא מלמד אותנו איך להכיל תסכולים, חוסר אונים ולהמשיך לנסות. לא לוותר, להתמודד עד שמצליחים. למעשה הוא המטפל המושלם כי הוא מדויק להפליא קשוב באופן יוצא דופן רגיש מגיב מייד ומשקף לנו בצורה מושלמת אותנו ובו זמנית מכיל וללא ביקורת.

הרכיבה על סוסים מלמדת את הילדים בסביבה מאד מבוקרת להתמודד עם פחד, להתחבר לאומץ, ולנסות ולפעול למרות הפחד.הרכיבה מלמדת את הילדים להתחבר לזרם של התנועה העוצמתית של הסוס ודרכה להתחבר לעוצמות הפנימיות, שמאפשרות לנו להיות אופטימיים וחיוביים ונותנת לנו את הכוחות למאמץ האדיר שצריך על מנת להגבר על כשלים פיזיים ורגשיים.

הרכיבה על הסוס, החיבור לעוצמות האלו, חויית ההצלחה מובילים לשיפור הדימוי העצמי. היא מובילה לתחושה ” אני שווה, אני ראוי, אני יכול.”.הילד לוקח את המושכות לידיים הוא מוביל את הסוס הוא בעצם זה שמוביל את חייו .

החוויה הרגשית הזאת הכרחית לפגים שצריכים לעתים לגייס את כל הכוח כדי ליישר קו ולהגיע להישגים שאחרים מגיעים אליהם בקלות.

חשוב להדגיש שלא מדובר בהכשרה של לוחמים ספרטנים. להגיע לתוצאות עם הסוס זה שילוב מופלא ומאוזן של שליטה בגוף, תנועה עוצמתית, ורגש של שמחה של הרוכב והסוס. זאת תנועה משותפת עם בע”ח רגיש להפליא, תקשורתי באופן יוצא דופן, המבקש אהבה ונותן אהבה.

היבט מיוחד בפעילויות באמצעות סוסים, הוא השילוב של הנאות פנאי ומסגרת חברתית. חוות הסוסים בד”כ ממוקמות בסביבה כפרית, ומהוות מעין מועדון חברתי לרוכבים ספורטיבים וטיפוליים,להורים וגם לחברים שמצטרפים. עבור הילד הרכיבה אינה נתפסת כטיפול אלא כחוג מאתגר ומהנה ובהרבה מקרים הרכיבה הופכת לתחביב ספורטיבי מקצועי שמלווה את הילד שנים רבות.התוצאה הכללית היא שיפור איכות חיים – בגוף ובנפש.

 

ד”ר עופר קומרובסקי, וטרינר סוסים וב-15 שנים האחרונות הרוח החיה והבעלים של חוות המרחב הפתוח.