תזונת תינוקות – מתי פחות שווה יותר?

מערכת סטארמד‏ (11.5.2003)
מאת: ד”ר מירה ליבוביץ

תינוקות שלא אוכלים הרבה בשבועיים הראשונים לחייהם עשויים להיות בנקודת זינוק מועדפת מבחינה בריאותית להמשך חייהם.

הרצון שהתינוק יעלה במשקל במהירות הוא שאיפה טבעית של ההורים, אך מחקר חדש רומז שעליה מהירה מאד במשקל בשלב מוקדם בחיים היא לא בהכרח דבר טוב.

מחקר שבוצע במכון לבריאות הילד בלונדון מצא שתינוקות שקיבלו בימיהם הראשונים כלכלה “דלה” מבחינה תזונתית, היו בריאים יותר בגיל ההתבגרות מאשר תינוקות שזכו לכלכה “עשירה”.

במחקר נבדקו ילדים בגיל 13-16 שנולדו פגים. חלקם קיבלו תזונה מועשרת, המותאמת במיוחד לפגים ומאפשרת עליה מהירה יותר במשקל. חלקם קיבלו חלב אם לא מועשר, או תרכובת מזון לתינוקת (פורמולה) המתאימה לתינוקות בשלים, הללו לא תמכו בעליה מהירה במשקל.

כאשר בדקו את הילדים, מצאו שלילדים שעלו לאט יותר במשקל בשבועיים הראשונים לחייהם היה סיכוי נמוך יותר לסבול מעמידות לאינסולין, מצב המצביע על סיכון גבוה יותר לסבול מסכרת בשלב מאוחר יותר בחייהם. המחקר בוצע אמנם בילדים שהיו פגים, אך מחקרים בבעלי חיים מצביעים על כך שסביר מאד שאותם ממצאים יתגלו גם בתינוקות שנולדו במועד.

בראיון ל-BBC אמר ד”ר סינגהל, ממובילי המחקר, שאין להסיק מן המחקר שיש להגביל את התזונה בימים הראשונים, אלא שיש לעודד את ההנקה. בימים הראשונים לאחר הלידה, כמויות החלב שהאם מייצרת הן קטנות, ולפי מחקר זה נראה שיש לכך יתרונות. יתכן וזו אחת הסיבות לכך, שלתינוקת יונקים סיכון נמוך יותר לסבול מסכרת בהמשך חייהם. מחקר זה מספק הוכחה נוספת לכך שההנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנת תינוקת, כולל פגים.

[ד”ר ליבוביץ, רופאת משפחה ויועצת הנקה IBCLC, מנהלת את פורום הנקה של סטארמד, בו ניתן לקבל מענה ותמיכה בכל הקשור להנקה.]